۴۳ عکاس از ۲۵ کشور نامزد دریافت جایزه شصت و دومین دوره عکاسی خبری سال ۲۰۱۹ شدند. 

۶ عکس به عنوان فینالیست‌های جایزه عکس برتری خبری سال ۲۰۱۹ نامزد شدند و علاوه بر این ۳ عکاس نیز برای دریافت یک جایزه جدید به نام “داستان خبری سال” معرفی شدند . این جایزه جدید با هدف ارج نهادن به داستان گویی تصویری یا ویژوال ایجاد شده است.

نامزد های بخش عکس سال وردپرس فوتو ۲۰۱۹
نامزد های بخش عکس سال وردپرس فوتو ۲۰۱۹

 

۶ عکسی که به عنوان فینالیست های جایزه عکس برتری خبری سال ۲۰۱۹ نامزد شدند عبارتند از:

۱- “قربانیان یک حمله (احتمالی) شیمیایی در حال درمان شدن” – عکاس: Mohammed Badra از سوریه

۲- “پسرک المجیری(طلبه یا کسی که خانه اش را به قصد انجام تحصیلات اسلامی ترک میکند. این کلمه از کلمه عربی مهاجر گرفته شده است)” – عکاس: Marco Gualazzini از ایتالیا

۳- “باردار بودن بعد از قانون منع بارداری گروه فارک(مخفف گروه زنان انقلابی مسلح کلمبیا)” – عکاس: Catalina Martin-Chico از فرانسه و اسپانیا

۴- “ناپدید شدن جمال خاشقجی” – عکاس: Chris McGrath از استرالیا

۵- “دختر گریان در مرز آمریکا و مکزیک” – عکاس: John Moore  از آمریکا

۶- “اوکاشینگا، دسته‌ی شجاعان (گروهی از زنان اهل زیمباوه که از شکار غیرقانونی جلوگیری میکنند)” – عکاس: Brent Stirton از آفریقای جنوبی

 

نامزد های بخش داستان گویی وردپرس فوتو ۲۰۱۹
نامزد های بخش داستان گویی وردپرس فوتو ۲۰۱۹

۳ عکاس نامزد دریافت جایزه جدید داستان خبری سال از این قرارند:

۱- Marco Gualazzini از ایتالیا

۲- Pieter Ten Hoopen از هلند و سوئد

۳- Lorenzo Tugnoli از ایتالیا

بدین ترتیب مارکو گوالزینی اولین عکاسیست که در طول تاریخ جایزه وردپرس برای هر دو جایزه عکس خبری سال و داستان سال نامزد شده است.

 

علاوه بر این دو بخش اصلی، World Press Photo امسال هشت بخش دیگر نیز دارد و دو عکاس ایرانی، فروغ علایی و عنایت اسدی، در بخش های عکاسی ورزشی و عکاسی از مسائل معاصر (Contemporary Issues) نامزد دریافت جایزه شده اند.

 

فروغ علایی وردپرس فوتو ۲۰۱۹
عکس فروغ علایی در وردپرس فوتو ۲۰۱۹

مجموعه عکسی که فروغ علایی با آن نامزد دریافت جایزه در بخش عکاسی ورزشی شده است فریاد برای آزادی نام دارد و درباره موضوع تلاش زنان ایرانی برای حضور یافتن در ورزشگاه های فوتبال است. در توضیحات این مجموعه آمده است “در تاریخ یک ماه مارچ رئیس فدراسیون جهانی فوتبال با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، دیدار کرد تا درباره این موضوع بحث کنند. گروه های فعال در شبکه های مجازی نیز فشار زیادی به رئیس جمهور وارد کردند و سرانجام در تاریخ ۲۰ ماه جون(حدودا چهار ماه بعد) مصوبه ای در این رابطه امضا شد. در نتیجه، برخی از زنان اجازه حضور در ورزشگاه های آزادی و تختی را برای تماشای مسابقات بین المللی یافتند.”

 

عنایت اسدی وردپرس فوتو ۲۰۱۹
عکس عنایت اسدی در وردپرس فوتو ۲۰۱۹

تک عکسی که عنایت اسدی با آن نامزد دریافت جایزه در بخش عکاسی از مسائل معاصر شده است “مهاجرین افغان(یا افغانستانی) در انتظار عبور از مرز ایران” نام دارد و به موضوع شرایط زندگی مهاجرین افغانستانی ای که به خاطر جنگ داخلی افغانستان در ایران پناه جسته اند می پردازد.

 

برای مشاهده لیست نامزدهای مسابقه وردپرس فوتو سال ۲۰۱۹ به این صفحه مراجعه نمایید:

وردپرس فوتو ۲۰۱۹ | World Press Photo 2019

منبع مقاله: BJP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *