نگاهی به مجموعه عکس زندگی در جنگ مجید سعیدی

عکس ۱: مینا ۶ ساله با دست مصنوعی برادرخود بازی می کند؛ برادر وی هر دو دست خود را در جنگ با طالبان از دست داده است.


عکس ۲: معلم افغان کودکان را تنبه می کند؛ سیستم و روش های منسوخ آموزشی همچنان در مکتب و مدارس افغانستان به چشم می خورد.

عکس ۳: کشاورز افغان و بقایای یک تانک؛ بسیاری از تجهیزات و سلاح های باقی مانده از سه دهه جنگ همچنان در گوشه و کنار این کشور دیده می شود.

عکس ۴: کنسرت فرهاد دریا، خواننده افغان در مزار شریف؛ با وجود محدودیت های ضبط، پخش و اجرای موسیقی در دوران طالبان، امروزه در برخی نقاط امکان اجرای موسیقی حتی برای زنان وجود دارد.

عکس ۵: پدر افغان دود مخدر را به صورت فرزند خود می دمد؛ در برخی مناطق افغانستان والدین شخصا کودکان خود را معتاد می کنند تا با خواب کودکان، ساعات بیشتری برای کار کردن داشته باشند.

عکس ۶: زنان افغان در حال درست کردن عروسک؛ با وجود محدودیت های زنان در افغانستان نهاد های غیر دولتی با تشکیل کلاس ها و ایجاد کارگاه های خود اشتغالی، جامعه زنان را تحت پوشش قرار می دهند.

عکس ۷: عبور کودک افغان از مقابل کاخ “درول” در کابل؛ با وجود سه دهه جنگ بسیاری از سازه ها و ساختمان ها به مخروبه هایی تبدیل شده اند که معتادان و بی خانمان ها در آن پناه می گیرند یا کودکان در آن بازی می کنند.

عکس ۸: یکی از قربانیان حملات تلافی جویانه طالبان پس از کشته شدن اسامه بن لادن؛ این یکی از جدی ترین حمله ها توسط طرفداران او بود، با چهار نفر کشته و ٣۶ مجروح.

عکس ۹: سیمای عضو مسلح طالبان در “قوندوز”؛ با وجود چندین دهه جنگ و ناآرامی در افغانستان و زخم هایی که بر پیکره جامعه افغان دیده می شود مردم این کشور همچنان به آینده امید دارند.

عکس ۱۰: زهرا ٢٠ ساله؛ دختری که سال گذشته در هرات دست به خودسوزی زد. ازدواج اجباری در کنار تجاوز جنسی، فقر و خشونت خانگی بیشترین آسیب های جامعه زنان افغانستان است.

این چند عکس و توضیح کوتاه درباره مجوعه عکس زندگی در جنگ از عکاس ایرانی مجید سعیدی بود که وی در زمان اقامتش در افغانستان موفق به ثبت آنها شد. حاصل سفرهای متعدد مجید سعیدی به افغانستان از سال ۱۳۸۹ کتابیست به نام زندگی در جنگ که به زندگی و شرایط مردم افغانستان پرداخته است. سایت عکاسخانه راجع به این کتاب به نقل از اد کاشی، عکاس آژانس سون، اینطور نوشته است:

این کتاب شامل ۸۵ عکس سیاه و سفید از مجید سعیدی به همراه مقدمه‌ای از اد کاشی‌ است.

اد کاشی در مفدمه فتو اویدنس نوشته است: « زندگی در جنگ، اثر عکاس ایرانی مجید سعیدی، احتمالا تنها کتابی درباره افغانستان است که در آن تصاویری از جنگ یافت نمی‌شود. برای ۱۰ سال دوربین او زندگی روزانه در بستر جنگ را نشان داده است. مجید به دلیل هم‌زبانی به‌جای این‌که با ارتش بیگانه همراه شود با مردم افغت همراه بود. عکس‌های او نشان‌دهنده‌ی انسانیت مردمی است که طی دهه‌ها جنگ به زندگی خود مشغولند. چشمان حساس او، دید هنری، مهرات ژورنالیستی و همراهی نزدیک پرتره‌هایی از کشوری پدید آورده که ما در غرب تنها از طریق مداخله نظامی می‌بینی، مرگ سربازانمان، شکست نظامی سیاست‌ها و نگاه پست به مردم کشور، فرهنگ و راه و رسم زندگی.»

منبع کپشن ها: صفحه اینستاگرام عکاس‌باشی ها

لینک خرید کتاب زندگی در جنگ مجید سعیدی در سایت آمازون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *