5
(1)

یازده نکته آموزشی در عکاسی عروسی

آیا می­خواهید عکس­های عروسی بهتری بگیرید؟ روز عروسی یکی از با ارزش­ترین روزهای زندگی یک زوج است. اگر شما یک عکاس عروسی باشید، پس مسئولیت شما ثبت بهترین لحظات و خلق خاطره­ای زیبا برای زوج­ها است. در این مقاله، ما برخی درباره برخی از نکات برای گرفتن عکس­های عروسی خیره کننده و نیز برخی اشتباهات رایج در این نوع عکاسی می­پردازیم که همیشه باید از انجام این اشتباهات اجتناب کنید.

عکس زوج در عکاسی عروسی

این لیستی از مفاهیمی است که به آنها خواهیم پرداخت تا شما را به حد کافی برای اولین عکس­برداری آماده نماییم:

 

  • به همراه بردن یک عکاس دوم
  • آماده و با تجهیزات مناسب رفتن
  • برنامه ریزی برای عکس برداری و داشتن یک شات لیست مناسب
  • دانستن اینکه از چه کسی و چه چیزی عکس برداری کنید
  • شکار لحظات کوچک و ناب

 

چرا عکاسی عروسی می­تواند یک چالش باشد؟

عکاسی عروسی بسیار متفاوت از سایر انواع عکاسی است. عروسی معمولا رویدادی است که فقط یک بار اتفاق می­افتند، پس فرصت بسیار کمی برای خطا وجود دارد.

اولین چالشی که با آن مواجه خواهید شد سر و کار داشتن با عروس و خانواده­ های دو طرف است که می­تواند تجربه­ای بسیار استرس ­آوری باشد.

باید هنگام امضای قرارداد عکاسی عروسی بسیار هوشیار باشید. بندهای قرارداد را با هم (یعنی با خود عروس و داماد) بخوانید و روی­ آنها توافق کنید تا از بروز هر مشکلی بعد از عکاسی جلوگیری نمایید.

همچنین باید با عروس و داماد درباره تعداد کلی عکس­ها تصمیم بگیرید به توافق برسید.

چالش دیگر زمان است. اغلب جشن­های عروسی کوتاه بوده و برخی تنها چند ساعت طول می­کشند و شما باید تمامی این لحظات را ثبت کنید. از آنجایی که هیچ فرصتی برای دوباره کاری نیست، شما مجبورید که سخت کوش باشید.

اینجا به برخی از بهترین نکات مربوط به عکاسی عروسی می­پردازیم که می­توانند به شما در به موفقیت رسیدن تلاشهایتان کمک کنند:

 

دستیار عکاس عروسی

 

دستیار یک عکاس حرفه ای شوید!

شما باید قبل از عکاسی هر جشن عروسی، از بایدها و نبایدهای عکاسی عروسی آگاهی داشته باشید. یادگیری مفاهیم اساسی از یک عکاس کارکشته می­تواند به شما در اجتناب از اشتباهات رایج کمک نماید. اولین کاری که باید قبل از شروع کسب و کار خود در زمینه عکاسی عروسی به آن بپردازید، دستیاری یک عکاس حرفه­ای عروسی است. از این طریق تجربه ه­ایی کسب می­کنید که در آینده می­توانید از آن در سایر کارهای عکاسی تان استفاده نمایید. طی این دوره دستیاری برخی از نکات ممکن است برای شما به عنوان یک عکاس تازگی نداشته باشد، ولی مطمئن باشید چیزهای زیادی هست که می­توانید یاد بگیرید.

 دوربین مناسب عکاسی عروسی

تجهیزاتتان را بررسی کنید

باید تمام ابزار و گجت­های عکاسی خود را بررسی کنید و از کارکرد مناسب آنها اطمینان حاصل نمایید. توصیه ما به شما این است که یک سری اضافی از دوربین، لنز و نور را قرض بگیرید تا برای هر شرایط غیرقابل پیش­بینی آماده باشید و برای روز مبادا تجهیزات پشتیبان به همراه خود داشته باشید.

تجهیزات عکاسی عروسی

لوازم جانبی به تعداد کافی همراه خود داشته باشید

به عنوان یک عکاس حرفه ­ای، بهانه آوردن برای اشتباهاتتان وجهه خوبی ندارد. باید همیشه چندین باطری و کارت حافظه اضافی همراه خودتان داشته باشید.

اگر بتوانید، حالت ایده­ آل این است که طوری برنامه ریزی کنید که نسخه پشتیبان از عکس­هایتان را روی لپ­تاپ در طی مراسم بگیرید تا بتوانید از هر شرایط بدی مثل از دست رفتن فایل ها و یا خراب شدن کارت حافظه جلوگیری کنید.

دو عکاس عروسی

تنها نروید. حداقل ۲ عکاس برای عکاسی مراسم عروسی لازم است.

شما نمی­توانید به تنهایی تمام تجهیزات و وسایل را حمل کنید. داشتن یک نفر کمکی در عکاسی عروسی از ضروریات است. همچنین ممکن است لازم باشد به یک دستیار برای مدیریت نورپردازی، گرفتن عکس های آزمایشی برای تست نور و به دام انداختن صحنه­ هایی که شما در حال از دست دادن آنها هستید نیاز باشد چراکه شما نمی توانید در آن واحد از چندین بخش از عروسی عکاسی بکنید و از آنجا که عروسی یک مراسم سرشار از اتفاقات گوناگون است، اگر تنهایی عکاسی بکنید، قطعا صحنه هایی را از دست خواهید داد.

همچنین می­توانید از یک عکاس عروسی بخواهید تا دستیار شما شود و در عوض شما هم در پروژه عکاسی عروسی بعدی او به عنوان عکاس دوم با او همکاری کنید. این راهی هوشمندانه برای کار با بودجه کم و در عین حال کمک گرفتن از یک عکاس عروسی با تجربه است.

 

برای عکاسی، از قبل برنامه ریزی کنید

باید زمان بیشتری برای این بخش از عکاسی اختصاص دهید. از عروس و داماد عکس­ های اضافی در مکان ­های جذاب و مختلف بگیرید. عروس و داماد از دستورالعمل­ های شما پیروی خواهند کرد. توصیه ما به شما این است که حین برنامه ­ریزی برای عکاسی، به آنها یک کتاب لیست از عکس هایی که میپسندید نشان دهید تا هم آنها با سلیقه شما بیشتر آشنا بشوند و هم شما با سلیقه آنها. به آنها اجازه دهید تا خودشان از بین ژست­ها و حالات مختلف انتخاب کنند. البته این به آن معنی نیست که شما از خلاقیت خود دست بکشید.

شاید برای گرفتن بهترین عکس مجبور شوید دستورالعمل­ ها و راهنمایی های اضافی در اختیار آنها قرار دهید؛ نکته مهم این است که باید با این زوج های تازه ازدواج کرده با صبوری برخورد کنید. تبلیغ کلامی برای رشد یک کسب و کار تجاری ضروری است و مردم عکاس با صبر و حوصله را به یکدیگر توصیه خواهند کرد پس بهتر است که در عکاسی صبور باشید.

 

رقص عکاسی عروسی 

اولین ­ها را ثبت کنید

اگرچه هر عکس یک خاطره ماندگار است، ولی باید از عروس و داماد درباره هر لحظه خاصی بپرسید که می­خواهند آن­ را برای طول عمرشان ماندگار کنند. این لحظات شامل بوسه اول، رقص اول، نگاه اول و غیره است. باید طی این لحظات با دقت بیشتری عمل بکنید زیرا بسیار سریع اتفاق می افتند. ما به شما توصیه می­کنیم که با هماهنگی خود زوج اقدام به برنامه ریزی برای این اولین­ ها نمایید تا بتوانید بهترین عکس ­ها را در ترتیب و توالی درست بگیرید.

شما باید برای لحظه ورود عروس و داماد به کلیسا یا باغ برنامه ریزی کنید. عکس­های مربوط به ورود زوج باید از چندین زاویه مختلف گرفته شوند و به همین خاطر است که پیش تر گفتم حتما نیاز به یک عکاس دوم دارید.

شما باید سرعت شاتر دوربین را بالاتر از حالت عادی تنظیم کنید و روی حالتی بیش از یک عکس بر ثانیه عکاسی بکنید و چندین عکس بگیرید تا بعدا بتوانید از بین این عکس­های متعدد، بهترین ­ها را گلچین کنید. این اولین­ ها در واقع ستون فقرات عکاسی شما از آن عروسی هستند.

 

دوست عروس عکاسی عروسی

واکنش­ها را ثبت کنید

آیا متوجه شده­ اید که در حال وقوع این لحظات اولین برای این عروس و داماد دوست­ داشتنی، افراد دیگری نیز در حال لذت بردن هستند؟ این چهره ­ها و ابراز احساسات خویشاوندان، دوستان و خانواده لایق ثبت شدن هستند!

هنگامی که خودتان سرگرم گرفتن اولین­ لحظات و ژست­های عروس و داماد هستید، از دستیارتان بخواهید تا حالات شگفت ­آمیزی و شوقی که در چهره حاضرین در مراسم بروز یافته را نیز ثبت کند.

از شریک­تان بخواهید که عکس­ها را به سرعت گرفته و تا آنجایی که می­تواند تعداد افراد بیشتری را پوشش دهد. این یک موقعیت شاد است و این لحظات باید ثبت و نگهداری شوند تا آن زوج بتواند بعداً در ادامه زندگی­شان آنها را ببینند.

 

مهمانان را بشناسید

در یک جشن عروسی انواع مختلفی از مهمان­ ها حضور می ­یابند. از همسایه و همکار گرفته تا فامیل و دوست و غیره. باید این نکته را بدانید که این مهمانان نیستند که شما را برای عکس­برداری از این مراسم استخدام کرده ­اند.

لیست مهمانان را با همراهی زوج بررسی کنید تا افراد بسیار مهم را بین آنها بشناسید. از این افراد عکس­ های خوبی بگیرید و اسم­ هایشان را از قبل یاد بگیرید تا حین عکس­برداری از آنها در مراسم، با شما احساس راحتی بیشتری داشته باشند. تجربه ثابت کرده است که اگر اسم مهمان هارا صدا بزنید با شما رابطه بهتری برقرار خواهند کرد چراکه با شما احساس صمیمیت میکنند. مثلا به جای اینکه مدام از “پدر عروس” بخواهید که به دوربین نگاه بکند، اگر او را با اسم صدا بزنید احتمالا توجه بیشتری به لنز دوربین شما خواهد کرد.

 

عکس گروهی عکاسی عروسی

 

دوستان عروس و داماد مهم اند!

باید بدانید که هم دوستان عروس و هم دوستان داماد در واقع جان و زندگی مهمانی آنها هستند. مطمئن شوید که از دوستان عروس و داماد عکس ­های خوبی هم به صورت تکی و هم با همراهشان بگیرید.

می­توانید عکس­ های گروهی از دوستان عروس با همراهی خودش بگیرید. برای گرفتن این عکس زمان کافی را اختصاص دهید تا بتوانید ژست­ های مختلف دخترانه را ثبت کرده و این بخش مراسم را جالب و سرگرم کننده کنید.

همینکار را با داماد و دوستانش انجام داده و سپس از میان این عکس ­های مردانه، یک عکس عالی و جور را برای قرارگیری در آلبوم انتخاب کنید چراکه زوج ها معمولا عاشق اینطور عکس ها هستند.

نکته بازاریابی: اکثر دوستان عروس و داماد هم سن و سالان آنها هستند و در نتیجه، امکانش بالاست که آنها هم بخواهند به زودی ازدواج بکنند. پس بهتر است که با دوستان عروس و داماد رابطه خوبی برقرار بکنید چراکه امکان دارد آنها نیز به زودی به دنبال یک عکاس عروسی خوب بگردند و اگر از اخلاق شما خوششان نیاید، قطعا شما را از لیستشان حذف خواهند کرد.

 

عکس خانوادگی عکاسی عروسی 

 

عکس های گروهی

همه افراد خواهان گرفتن یک عکس با زوج هستند. بهتر است که به صورت گروهی عکس بگیرید وگرنه زمان کافی برای ثبت مهم­ترین عکس­ ها را نخواهید داشت.

باید این گروه­ها را به صورت کارآمدی مدیریت کنید. از کمک دستیارتان برای تنظیم این گروه ­ها و فرستادن یک یک آنها برای عکاسی شدن استفاده کنید. بعضی وقت ها بهتر است که اول یک عکس گروهی بگیرید و بعد کم کم از افراد حاضر در تصویر بخواهید که از عکس خارج شوند. این تکنیک میتواند سرعت کار شما را بالاتر ببرد.

هنگامی عکس­برداری گروهی، ممکن است با پلک زدن یا حواسش­ پرتی یک فرد از آن گروه، به مشکلی بزرگی بربخورید. به همین دلیل است که گرفتن چندین عکس اضافه کمک کننده است و بعداً از میان عکس­ها می­توانید بهترین عکس را برای هر گروه انتخاب کنید و یا در بدترین حالت، میتوانید در فوتوشاپ با ترکیب دو یا چند عکس، عکسی درست بکنید که در آن همه خوب افتاده اند.

 

مهمان مراسم عروسی

 

به دنبال ثبت لبخندها باشید

این ها همان مرواریدهای پنهانی هستند که می­توانند به عکس شما یک فریم (قاب) خوب بدهند.

منظور از این مرواریدها چیزهایی مثل لبخند یک کودک خوش عکس، بازی برخی کودکان در اطراف مراسم، زمزمه و درگوشی حرف زدن افراد درباره یک لحظه مهم، خنده ­ای از سمت یک گوشه مراسم، و سایر وقایع سرزنده و با روح است. شما باید این رشته­ های داستانی را به آلبوم عروسی اضافه کنید.

نمی­توان برای این لحظات از قبل برنامه ریخت یا آنها را صحنه سازی کرد. این­ ها لحظاتی ناب و نادر هستند. حین عکس­برداری از مراسم به دنبال این لحظات کوتاه و زودگذر باشید و وقتی یکی از آنها را پیدا کردید در فشردن دکمه شاتر دوربین شک و تاخیر نکنید. عروس و داماد عاشق دیدن این عکس­ ها خواهند شد چراکه خودشان اغلب از استرس بالایی که دارند اینطور لحظات را از دست میدهند و وظیفه شما به عنوان عکاس این است که اینطور لحظات را برای همیشه ثبت بکنید.

 

ترجمه اختصاصی سایت پادکست عکاسی هیستوگرام

منبع: enviragallery

 

 

چه طور بود؟ 🤩

لطفا از ۱ تا ۵ ستاره یکی رو انتخاب کنید. اگر امتیاز مدنظرتون زیر ۵ ستاره است، لطفا توی بخش نظرات برامون دلیلشم بگید که اصلاح بشه 🙏🏼

میانگین امتیاز 📊 5 / 5. امتیاز دهندگان: 1

فعلا برای این مطالب امتیازی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.